8. týden těhotenství
Vaše miminko
Minulý týden se začal vyvíjet mozek vašeho děťátka ve třech odlišných strukturách. V tomto týdnu se začínají vyvíjet další části těla: na rukou a chodidlech se začínají vytvářet malinké prstíky spojené blánou. Začíná také mizet ocásek, který vaše maličké doposud okázale stavělo na odiv. Nevyvíjejí se jen končetiny! Začínají se formovat také střeva, přičemž se prostřední část střevní kličky přesunuje do pupeční šňůry, protože v břišní dutině pro ně není dostatek místa. Již v této rané fázi vývoje střeva pracují a odvádějí z těla odpadní látky. Od této chvíle za měsíc, až bude v břišní dutině vašeho děťátka více místa, se do ní střeva z pupeční šňůry zase vrátí. Váš maličký obyvatel je velký asi jako kuličková žvýkačka, váží okolo 0,25 gramu a měří přibližně 7 až 17 milimetrů. Ale tvar embrya je spíše hranatý než kulatý. Tělíčko vašeho děťátka také začíná být citlivé na dotek. Je to z toho důvodu, že vyvíjející se nervový systém už komunikuje se svaly.
Vaše těhotenství
Je čas na vaši první návštěvu těhotenské poradny! Ať už se rozhodnete pro kteréhokoli lékaře, je důležité, abyste souhlasila s jeho nebo její filozofií a metodami praxe. Návštěvy se až do sedmého měsíce zpravidla plánují jednou za měsíc, potom až do porodu častěji. Díky těmto kontrolám máte ideální příležitost zeptat se na všechno, co potřebujete vědět – neváhejte tedy a promluvte si o jakýchkoli obavách, ať už jsou velké, nebo malé! Zapisujte si je v době mezi návštěvami, abyste na nic nezapomněla. Jde o téma mnoha diskusí: Kdy byste se měla o svoji úžasnou novinku podělit s ostatními? Některé páry to sdělí rodině a blízkým přátelům hned, zatímco jiné se rozhodnou počkat až na konec prvního trimestru, kdy už bude jisté, že je vše v pořádku. Některé ženy raději počkají, až jim začne být vidět bříško. Pokud jde o sdělení radostné události šéfovi, záleží jen na vás, jak se rozhodnete. Pokud je vaše těhotenství rizikové (nebo pokud jste kvůli ranním nevolnostem uvázaná na toaletě), budete možná muset tuto informaci sdělit spíš dříve než později.
Rady odborníků
„Únava je v rané fázi těhotenství běžným příznakem,“ říká odbornice a registrovaná zdravotní sestra Elaine Zwellingová. „Vyváženou stravou, dostatkem spánku a cvičením můžete únavě účinně předcházet.“
Připojte se ke klubu Pampers a získejte: