19. týden těhotenství
Vaše miminko
Pravděpodobně ještě neznáte pohlaví svého miminka, pokud však čekáte holčičku, její reprodukční soustava je již dobře vyvinutá. Pochva, děloha a vejcovody jsou už na svém místě a vaječníky obsahují více než 6 milionů primitivních vaječných buněk. Při narození miminka se tento počet sníží na zhruba 1 milion, což jsou všechna vajíčka, kterými bude vaše dcera v životě disponovat! Není úchvatné vědět, že vajíčko, z něhož vaše děťátko vzniklo, je stejně staré jako vy sama, a že po celou dobu, kdy jste rostla a dospívala, čekalo, až se uvolní? Pokud však čekáte chlapečka, jeho vývoj také postupuje kupředu! Mužský reprodukční systém je téměř plně vyvinutý. Vytvořila se varlata, která zhruba od 10. týdne vašeho těhotenství vylučují testosteron. Vnější pohlavní orgány, jež se v prvním trimestru začaly vyvíjet jako mužské, nadále pokračují v růstu: od této chvíle zpravidla bývá vidět šourek. Vaše maličké měří okolo 18 centimetrů a váží v rozmezí od 184 do 227 gramů – velikostí se podobá mangu. Růstová křivka plodu v této době výrazně roste, v nadcházejících týdnech proto očekávejte značné přírůstky váhy. Někdy v této době začíná pokožka vytvářet krémovitou látku, která se nazývá mázek (vernix caseosa). Mázek se skládá z mazu vyloučeného pokožkou, mrtvých buněk a lanuga, což jsou jemné chloupky pokrývající tělo. Tato voskovitá vrstva chrání pokožku vašeho miminka před vlivy plodové vody, v níž plave. Většina mázku vymizí ještě před porodem, pokud se však vaše děťátko nenarodí předčasně. Předčasně narozené děti obvykle přicházejí na svět pokryté ještě velkým množstvím mázku. Ale i donošené děti budou mít trochu mázku v kožních záhybech.
Vaše těhotenství
Nesnažte se umýt si z nosu, tváří a čela tmavé skvrny! Nejde o špínu – jedná se o běžný stav v těhotenství, který se nazývá chloasma, čili nadměrná tvorba pigmentu v obličeji, nebo také „těhotenská maska“. Vinu za tyto fleky přikládáme hormonům. Tento stav postihuje jen některé těhotné ženy. Těhotenské hormony rovněž odpovídají za tmavou čáru (lineu nigru), která se táhne svisle uprostřed břicha směrem ke stydké kosti. Chloasma i linea nigra po porodu postupně vyblednou. Vystavením slunečním paprskům mohou pigmenty na vaší pokožce ještě ztmavnout, takže chcete-li si zachovat rovnoměrné zbarvení pokožky, nezapomínejte používat opalovací krém a zůstávejte ve stínu. (Každodenní používání opalovacího krému je dobrým zvykem, který si každopádně můžete začít osvojovat hned!) Spolu s tím, jak se vaše děloha zvětšuje, musí se oblé vazy, které ji podpírají, natahovat. Stává se, že tyto natažené vazy vám způsobují ostrou nebo tupou bolest v podbřišku, obvykle na jedné nebo na druhé straně. Pravděpodobně ji nejčastěji zaznamenáte při náhlé změně polohy nebo když budete vstávat z křesla či postele. A stejně jako u většiny jiných těhotenských obtíží platí známé pravidlo, že největší úlevu zpravidla přinese odpočinek. I když je bolest oblých vazů poměrně běžná, měla byste v případě obav zavolat svému lékaři.
Rady odborníků
Během těhotenství není potřeba si zpevnit bradavky, abyste je připravila na kojení, říká Dr. Suzanne Dixonová. „Jedná se o velmi starou radu,“ říká Dixonová. „Ve skutečnosti by to mohlo být škodlivé, jelikož stimulací prsou se mohou uvolňovat hormony, které způsobují děložní kontrakce.“ Pokud však máte vpáčené bradavky – což znamená, že se při stimulaci stahují dovnitř prsou – může vám lékař doporučit postupy, pomocí nichž si kojení po narození vašeho miminka usnadníte.
Připojte se ke klubu Pampers a získejte: